Kiedy organizacja może stracić status OPP?

  • utrata statusu OPP

Posiadanie statusu organizacji pożytku publicznego (OPP) wiąże się z wieloma przywilejami, niesie za sobą też kilka obowiązków, których niedopełnienie może wiązać się z utratą statusu.

Organizacje pożytku publicznego tracą swój status wraz z wykreśleniem informacji o spełnianiu odpowiednich wymagań z Krajowego Rejestru Sądownictwa. Może do tego dojść, w przypadku, gdy kontrola przeprowadzona przez ministra wykaże, że organizacja dopuszcza się uchybień opisanych w ustawie o działalności pożytku publicznego i wolontariacie, czyli gdy organizacja:

1.    Nie sporządza sprawozdań finansowych i merytorycznych (lub są one niepełne) zgodnie z treścią art. 23 i/lub nie zamieszcza ich na stronie urzędu obsługującego ministra w odpowiednim terminie.

2.    Prowadzi zbiórki publiczne bez wymaganego zgłoszenia lub nie nadsyła do ministra ds. administracji publicznej sprawozdania z przeprowadzonej zbiórki publicznej lub sprawozdania ze sposobu rozdysponowania zebranych ofiar.

3.    Nie przekazuje informacji o rozliczeniu środków pochodzących ze zbiórki publicznej lub informacji o otrzymanych darowiznach, o których mowa w ustawie z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.

4.     Prowadzi:

a)    Placówkę zapewniająca całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku, centrum integracji społecznej, dom pomocy społecznej, placówkę opiekuńczo-wychowawczą, regionalną placówkę opiekuńczo-terapeutyczną lub interwencyjny ośrodek preadopcyjny określony w przepisach o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, lub szkołę lub placówkę publiczną określoną w ustawie z dnia 7 września 1991 bez zezwolenia.

b)    Podmiot wykonujący działalność leczniczą w rozumieniu ustawy o działalności leczniczej bez wpisu do rejestru.

5.    Posiada zaległości podatkowe stwierdzone prawomocną decyzją lub tytułem wykonawczym, o którym mowa w ustawie z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, w wysokości przekraczającej wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego za rok poprzedni, jeżeli zaległość ta istnieje co najmniej 6 miesięcy

6.    Nie wypełnia obowiązków wynikających z ustawy z dnia 16 listopada 2000 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu

7.    Narusza przepisy związane z korzystaniem z uprawnień, o których mowa w art. 24 (zwolnienie od podatków i opłat, szczególne warunki nabywania prawa użytkowania nieruchomości)

8.    Nie wykonała wyroku sądu powszechnego lub administracyjnego

9.    Posiada zaległości z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne w wysokości przekraczającej 3-krotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego za rok poprzedni

10.  Wielokrotnie wykorzystuje otrzymane dotacje niezgodnie z przeznaczeniem stwierdzonym decyzją organów administracji publicznej lub prawomocnym orzeczeniem sądu.

 

W przypadku wykrycia jednego lub kilku z powyższych niedopatrzeń minister wzywa organizację do złożenia wyjaśnień i zaniechania uchybień. Jeżeli w ciągu 30 dni organizacja nie zastosuje się do wezwania, minister występuje do sądu rejestrowego o wykreślenie informacji o spełnianiu wymagań określonych w art. 20 i 21 odbierając tym status OPP.

Pod odebraniu statusu OPP, organizacja może ubiegać o niego ponownie po upływie dwóch lat.