Atlas Dobrych Praktyk Ekonomii Społecznej

Zachęcamy regularnego do przeglądania atlasu, przygotowanego przez Fundację Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych (FISE). Jest to na bieżąco aktualizowana baza dobrych praktyk w postaci interaktywnego narzędzia do wyszukiwania i prezentacji wybranych działań.

Można również pobrać Atlas w postaci ilustrowanych PDFów, a także przejrzeć zbiór dobrych praktyk oraz ciekawych przykładów ze strony ekonomiaspoleczna.pl.

Spółdzielcze inspiracje

Redakcja strony ekonomiaspoleczna.pl przygotowała zestawienie najciekawszych i najbardziej inspirujących przedsięwzięć spółdzielniczych z całego świata, które pojawiły się na serwisie Stories.coop. Inicjatywa wpisuje się w program Międzynarodowego Roku Spółdzielczości – ogłoszonego przez ONZ w 2012 r.

Habitat for Humanity

Habitat for Humanity jest pozarządową, dobroczynną organizacją chrześcijańską. Naszym celem jest pomoc niezamożnym rodzinom w zbudowaniu własnego mieszkania.
Habitat for Humanity działa w 100 krajach, gdzie zbudował 200 tysięcy domów, dając dach nad głową milionowi ludzi. Średnio na świecie co 24 minuty powstaje nowy habitatowski dom! W Polsce do tej pory pomogliśmy ponad 150 rodzinom, kolejne domy są budowane i remontowane.

Pensjonat „U Pana Cogito”

W pensjonacie „U Pana Cogito” pracuje 21 osób po kryzysach psychicznych, głównie chorych na schizofrenię. Zyski pochodzące z jego działalności w całości przeznaczane są na rehabilitację pracowników – głównie dofinansowanie zakupu leków, turnusy rehabilitacyjne, dokształcanie. Zatrudnione tam osoby prócz możliwości utrzymania się, odzyskują także pewność siebie, co pomaga w radzeniu sobie z chorobą.

Spółdzielczy Hostel Emma

„Przede wszystkim, Emma jest spółdzielnią socjalną. Tym samym, jedynym kooperatywnym hostelem w Warszawie. Twórcy i twórczynie Emmy, zmęczeni pracą dla dyktującego warunki szefa, postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i założyć własne przedsiębiorstwo, aby samodzielnie zarządzać swoim czasem i zadaniami w pracy oraz brać wspólną odpowiedzialność za firmę.”

Polecamy artykuł o Emmie na stronie ngo.pl.

Możliwość komentowania jest wyłączona.