„Piątkowska” – spółdzielnia na piątkę

  • Spółdzielnia Socjalna Piątkowska

W nr 4 gazety „Wieści Głowna i Strykowa” znalazł się artykuł opisujący działalność Spółdzielni Socjalnej „Piątkowska”, którą z duma i radością wspieramy w Centrum KLUCZ.

Spółdzielnia od 2017 r. prowadzi w Głownie piekarnię. Powstała w 2016 r. dzięki dotacji OWES Centrum KLUCZ jako spółdzielnia dwóch osób prawnych – Stowarzyszeń „em-ka” oraz „Prodesse” i zatrudniła 6 osób z niepełnosprawnością. W tym roku, dzięki kolejnej dotacji OWES, utworzyła następne 3 miejsca pracy.

Geneza Spółdzielni Socjalnej „Piątkowska” sięga rozmów, jakie rozmów, jakie kilka lat wstecz Krzysztof Parol […] prowadził ze swoją żoną Agnieszką i jej przyjaciółką śp. Aleksandra Ogłozą. Obydwie panie na co dzień pracowały z osobami niepełnosprawnymi […]. Ubolewały nad tym, że po zakończeniu przez dorosłych uczniów cyklu kształcenia […] dwudziestokilkulatkowie nie mają szans na otwartym rynku pracy i zostają w domach, spędzając czas przed telewizorem lub na zajęciach w domach środowiskowych – czytamy w artykule.

Rozwiązaniem tego problemu okazało się założenie spółdzielni socjalnej, w której zatrudnienie znalazło 6 osób.

Od samego początku, po chwilę obecną, największe wsparcie ze strony INSPRO zapewniają nam jego wiceprezes Ilona Pietrzak oraz Aleksandra Podkońska. Z każdym pytaniem możemy się do nich zwrócić […]. Równie wiele zawdzięczamy pani prezes Stowarzyszenia „Prodesse” – to determinacja Agnieszki Łaski przyczyniła się do powstania naszej spółdzielni – mówi Krzysztof Parol dla podkreślenia, że „Piątkowska” jest wspólnym dziełem wielu osób. 

Aktualnie w spółdzielni pracuje 9 osób z niepełnosprawnością – dzięki kolejnej dotacji OWES spółdzielnia rozwinęła swoją działalność i od początku tego roku prowadzi w Głownie sklep. Wygrywa również przetargi i dostarcza pieczywo do miejskich przedszkoli.

Przeczytaj zajawkę artykułu na stronie lowiczanin.info


Przeczytaj wywiad o biznesie na miarę potrzeb, które udzielili nam przedstawiciele Spółdzielni „Piątkowska”

Przeczytaj relację z Forum Podmiotów Ekonomii Społecznej, na którym pan Krzysztof Parol opowiadał o sensie tworzenia spółdzielni socjalnych