fbpx
  • Dom to praca

Dom to praca


Dom to praca to inicjatywa INSPRO, która koncentruje się wokół zmiany naszego życia przez docenianie spraw, które zazwyczaj umykają oraz zmiany prawa tak, by osoby pracujące w domu mogły liczyć na emeryturę.

Tematyka pracy domowej obecna jest w działaniach INSPRO od 2006 roku – z inspiracji Anny Mieszczanek z Fundacji Zadbać o Świat, wraz z interdyscyplinarnym zespołem przygotowany został raport „Nieopłacana praca domowa – jak ją traktować, żeby skutecznie tworzyć podstawy opiekuńczego społeczeństwa?” W zespole eksperckim znaleźli się m.in.: dr hab. Irena E. Kotowska, prof. dr hab. Marek Góra, prof. dr hab. Tadeusz Kowalik, dr Danuta Duch, dr hab. Magdalena Środa i Wojciech Eichelberger.

Kolejnym etapem była realizacja projektu: „Zrobione, docenione, wiele warte – kampania na rzecz docenienia pracy domowej kobiet”.

INSPRO podjęło wtedy działania informacyjno-edukacyjne na rzecz docenienia pracy domowej. Nasze spoty były nieodpłatnie emitowane w Programie Pierwszym PR oraz Superstacji, a w prasie (m.in. Rzeczpospolita, Gazeta Wyborcza, Życie Warszawy) ukazało się kilkadziesiąt artykułów, dzięki czemu problematyka wartości pracy domowej dotarła do milionów Polek i Polaków. Podjęte też zostały działania bezpośrednie – 2 ogólnopolskie akcje miejskie oraz gala wręczenia Nagrody Diamentowej Szczotki, której laureatami zostali: Szymonowi Majewski i Halina Sobańska.

akcja miejska dtp

W 2009 roku przedstawicielka inicjatywy – Karolina Goś-Wójcicka, wzięła udział w I Kongresie Kobiet jako panelistka dyskusji poświęconej problematyce pracy domowej. W swoim wystąpieniu pokazała jakie zmiany zaszły w obciążeniu Polek pracami domowymi w ciągu ostatnich 20 lat.

Ważnym wydarzeniem w historii inicjatywy było powołanie przez Fundację MaMa Zespołu ds. nieodpłatnej pracy domowej, w którym uczestniczyła przedstawicielka INSPRO – Karolina Goś-Wójcicka. Prace Zespołu zwieńczyło przekazanie w Sejmie rekomendacji dla rządu dotyczących nieodpłatnej pracy kobiet.

2011 rok to kolejny projekt: „Zrobione, Docenione, Wiele Warte – projekt na rzecz likwidowania przyczyn zróżnicowań społecznych i ekonomicznych wynikających z niedoceniania nieodpłatnej pracy domowej”.

https://inspro.org.pl/wp-content/uploads/2015/05/komferencja_dtp-278x184.jpg

Jego najważniejszy rezultat to badania jakościowe, czyli wywiady z „gospodyniami domowymi” przeprowadzane przez zespół współpracowników i wolontariuszy z kilku miast oraz raport „Kobiety pracujące w domu o sobie” stanowiący podsumowanie naszej pracy.

Kolejne dwa lata to przede wszystkim praca bazująca na materiałach i doświadczeniach wypracowanych wcześniej. Uczestniczyliśmy w łódzkiej Manifie w roku 2012 (prezentacja raportu i badań nt. nieodpłatnej pracy domowej), spotkaliśmy się z panem Ministrem Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem by zaprezentować mu nasze pomysły i rekomendacje dotyczące polepszenia sytuacji osób pracujących w domu.

W 2014 roku wydaliśmy „Poradnik dla grup kobiecych. Dom to praca”. Pierwsza część publikacji przedstawia jak w mediach głównego nurtu postrzegana jest praca domowa oraz osoby pracujące w domu. Druga, praktyczna, mówi o tym jak podejmować działania na rzecz docenienia pracy w domu.

Chcesz wiedzieć więcej?

Wejdź na stronę domtopraca.pl.

Odwiedź nas www.facebook.com/domtopraca

Polecamy Do czytania i oglądania :)

Ekspertyza „Megaustawa 5G – Czy ta Księga rzeczywiście jest Biała?”

Ekspertyza Instytutu Spraw Obywatelskich

Oglądaj więcej
Poradnik Kuźnia Kampanierów 3

Poradnik „Kuźnia Kampanierów 3”

Poradnik walczących społeczników

Oglądaj więcej
Okładka Aktywności Obywatelskiej 2/2018

Aktywność Obywatelska – 2(19)/2018

Bezpłatna gazeta społeczna

Oglądaj więcej
Okładka Aktywności Obywatelskiej 1/2018

Aktywność Obywatelska – 1(18)/2018

Bezpłatna gazeta społeczna

Oglądaj więcej
Raport „Obywatele decydują” wydanie drugie

Raport „Obywatele decydują” wydanie drugie

Raport inicjatywy „Obywatele decydują”

Oglądaj więcej
Poradnik Centrum KLUCZ - MOCni wolontariatem

Poradnik „Centrum KLUCZ – MOCni wolontariatem”

Poradnik dla aktywnej młodzieży

Oglądaj więcej

Wspieraj nasDziałamy dzięki Tobie

Pomagaj stale

Dołącz do Społeczności Aktywnych Obywateli

Włącz się

Wpłać

Pomóż nam wygrywać w sprawach ważnych dla nas wszystkich

Zostań Darczyńcą

Dołącz do nas

Czekamy na tych, którzy chcąc zmieniać Polskę, zaczynają od siebie

Czekamy na Ciebie

Kupujesz? Pomagasz!

Wspieraj nas robiąc zakupy w Internecie

Wspieraj przez FaniMani

Newsletter

Szukamy i inspirujemy was - młodych i starszych, dostrzegających wyzwania obywatelskie do wspólnego działania. Zapisz się na newsletter! W INSPRO tak dużo się dzieje, nie przegap tego, co może Cię zainteresować.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Instytut Spraw Obywatelskich z siedzibą w Łodzi, przy ul. Pomorskiej 40, dla celów związanych z działaniami fundacji. Dane te są przetwarzane zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 roku o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 2002 roku Nr 101 poz. 926 z późniejszymi zm.). Potwierdzam zapoznanie się z Polityką Prywatności.