fbpx
  • Obywatele KOntrolują

Obywatele KOntrolują


Edukacja, mobilizacja i kontrola – to jedne z głównych haseł naszej kampanii, prowadzonej od 2012 roku. Nasza inicjatywa koncentruje się na aktywistach i organizacjach reprezentujących społeczności lokalne, w spotkaniach z władzami jako rzecznicy reprezentujemy ich stanowisko i interesy.

Udział obywateli i ich kontrola w przypadku wydawania decyzji środowiskowych dla poszukiwań i wydobycia gazu łupkowego są niezwykle istotne, ponieważ każdy z nas w mniejszym lub większym stopniu odczuje skutki realizacji takich inwestycji. Jeżeli władze dostrzegają jedynie potrzeby inwestorów albo miejscowych decydentów, a nie obywateli, to doprowadzi do realizacji inwestycji uciążliwych pod względem ekologicznym dla lokalnej społeczności. Zbyt duże natężenie ruchu ciężkich pojazdów spowoduje zanieczyszczenie i nadmierne zużycie wody, hałas czy emisję gazów.

Podstawą naszych działań jest monitoring – działania strażnicze i rzecznictwo.

Obywatele KOntrolują - lupa

Monitorujemy wszystko, co dzieje się wokół tematu gazu łupkowego w Polsce – procesy legislacyjne, zmieniające się przepisy, kolejne inwestycje. Chcemy podnieść świadomość mieszkańców i decydentów na temat konieczności ochrony zasobów wody w trakcie poszukiwania, rozpoznawania i wydobycia gazu łupkowego, a także jak istotny jest dialog wszystkich zainteresowanych stron. Odbyliśmy szereg spotkań ze społecznościami lokalnymi, firmami wydobywczymi, naukowcami i decydentami.

publikacje OKO

Wydaliśmy książkę pt.: „Obywatele kontrolują – poradnik walczących społeczności”. Opublikowaliśmy dwa raporty podsumowujące prowadzone projekty: ”Gaz łupkowy – wyzwanie dla demokracji” oraz  „Woda czy gaz?”, którego częścią jest „Obywatelska Księga Polityki Gospodarowania Wodami”,  zawierająca rekomendacje dla władz ustawodawczych, jak skutecznie chronić zasoby wody w Polsce.

Przeprowadziliśmy także prawną analizę implementacji do prawa polskiego Ramowej Dyrektywy Wodnej oraz Specustawy Węglowodorowej, które przekazaliśmy pani premier, wszystkim posłom, senatorom oraz Ministrom: Środowiska, Gospodarki i Skarbu Państwa.

Chcesz wiedzieć więcej?

Wejdź na stronę obywatelekontroluja.pl.

Odwiedź nas www.facebook.com/ObywateleKOntroluja.

Polecamy Do czytania i oglądania :)

Ekspertyza „Megaustawa 5G – Czy ta Księga rzeczywiście jest Biała?”

Ekspertyza Instytutu Spraw Obywatelskich

Oglądaj więcej
Poradnik Kuźnia Kampanierów 3

Poradnik „Kuźnia Kampanierów 3”

Poradnik walczących społeczników

Oglądaj więcej
Okładka Aktywności Obywatelskiej 2/2018

Aktywność Obywatelska – 2(19)/2018

Bezpłatna gazeta społeczna

Oglądaj więcej
Okładka Aktywności Obywatelskiej 1/2018

Aktywność Obywatelska – 1(18)/2018

Bezpłatna gazeta społeczna

Oglądaj więcej
Raport „Obywatele decydują” wydanie drugie

Raport „Obywatele decydują” wydanie drugie

Raport inicjatywy „Obywatele decydują”

Oglądaj więcej
Poradnik Centrum KLUCZ - MOCni wolontariatem

Poradnik „Centrum KLUCZ – MOCni wolontariatem”

Poradnik dla aktywnej młodzieży

Oglądaj więcej

Wspieraj nasDziałamy dzięki Tobie

Pomagaj stale

Dołącz do Społeczności Aktywnych Obywateli

Włącz się

Wpłać

Pomóż nam wygrywać w sprawach ważnych dla nas wszystkich

Zostań Darczyńcą

Dołącz do nas

Czekamy na tych, którzy chcąc zmieniać Polskę, zaczynają od siebie

Czekamy na Ciebie

Kupujesz? Pomagasz!

Wspieraj nas robiąc zakupy w Internecie

Wspieraj przez FaniMani

Newsletter

Szukamy i inspirujemy was - młodych i starszych, dostrzegających wyzwania obywatelskie do wspólnego działania. Zapisz się na newsletter! W INSPRO tak dużo się dzieje, nie przegap tego, co może Cię zainteresować.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Instytut Spraw Obywatelskich z siedzibą w Łodzi, przy ul. Pomorskiej 40, dla celów związanych z działaniami fundacji. Dane te są przetwarzane zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 roku o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 2002 roku Nr 101 poz. 926 z późniejszymi zm.). Potwierdzam zapoznanie się z Polityką Prywatności.