fbpx
  • Obywatele KOntrolują

Obywatele KOntrolują


Edukacja, mobilizacja i kontrola – to jedne z głównych haseł naszej kampanii, prowadzonej od 2012 roku. Nasza inicjatywa koncentruje się na aktywistach i organizacjach reprezentujących społeczności lokalne, w spotkaniach z władzami jako rzecznicy reprezentujemy ich stanowisko i interesy.

Udział obywateli i ich kontrola w przypadku wydawania decyzji środowiskowych dla poszukiwań i wydobycia gazu łupkowego są niezwykle istotne, ponieważ każdy z nas w mniejszym lub większym stopniu odczuje skutki realizacji takich inwestycji. Jeżeli władze dostrzegają jedynie potrzeby inwestorów albo miejscowych decydentów, a nie obywateli, to doprowadzi do realizacji inwestycji uciążliwych pod względem ekologicznym dla lokalnej społeczności. Zbyt duże natężenie ruchu ciężkich pojazdów spowoduje zanieczyszczenie i nadmierne zużycie wody, hałas czy emisję gazów.

Podstawą naszych działań jest monitoring – działania strażnicze i rzecznictwo.

Obywatele KOntrolują - lupa

Monitorujemy wszystko, co dzieje się wokół tematu gazu łupkowego w Polsce – procesy legislacyjne, zmieniające się przepisy, kolejne inwestycje. Chcemy podnieść świadomość mieszkańców i decydentów na temat konieczności ochrony zasobów wody w trakcie poszukiwania, rozpoznawania i wydobycia gazu łupkowego, a także jak istotny jest dialog wszystkich zainteresowanych stron. Odbyliśmy szereg spotkań ze społecznościami lokalnymi, firmami wydobywczymi, naukowcami i decydentami.

publikacje OKO

Wydaliśmy książkę pt.: „Obywatele kontrolują – poradnik walczących społeczności”. Opublikowaliśmy dwa raporty podsumowujące prowadzone projekty: ”Gaz łupkowy – wyzwanie dla demokracji” oraz  „Woda czy gaz?”, którego częścią jest „Obywatelska Księga Polityki Gospodarowania Wodami”,  zawierająca rekomendacje dla władz ustawodawczych, jak skutecznie chronić zasoby wody w Polsce.

Przeprowadziliśmy także prawną analizę implementacji do prawa polskiego Ramowej Dyrektywy Wodnej oraz Specustawy Węglowodorowej, które przekazaliśmy pani premier, wszystkim posłom, senatorom oraz Ministrom: Środowiska, Gospodarki i Skarbu Państwa.

Chcesz wiedzieć więcej?

Wejdź na stronę obywatelekontroluja.pl.

Odwiedź nas www.facebook.com/ObywateleKOntroluja.

Polecamy Do czytania i oglądania :)

Okładka Aktywności Obywatelskiej 2/2018

Aktywność Obywatelska – 2(19)/2018

Bezpłatna gazeta społeczna

Oglądaj więcej
Okładka Aktywności Obywatelskiej 1/2018

Aktywność Obywatelska – 1(18)/2018

Bezpłatna gazeta społeczna

Oglądaj więcej
Raport „Obywatele decydują” wydanie drugie

Raport „Obywatele decydują” wydanie drugie

Raport inicjatywy „Obywatele decydują”

Oglądaj więcej
Poradnik Centrum KLUCZ - MOCni wolontariatem

Poradnik „Centrum KLUCZ – MOCni wolontariatem”

Poradnik dla aktywnej młodzieży

Oglądaj więcej
Raport Miasto w ruchu

Raport „Odzyskajmy centra miast”

Raport inicjatywy „Miasto w ruchu”

Oglądaj więcej
Poradnik Obywatele KOntrolują

Poradnik „Obywatele KOntrolują”

Poradnik jest owocem doświadczeń kampanii „Obywatele KOntrolują” prowadzonej przez Instytut Spraw...

Oglądaj więcej

Wspieraj nasDziałamy dzięki Tobie

Pomagaj stale

Dołącz do Społeczności Aktywnych Obywateli

Włącz się

Wpłać

Pomóż nam wygrywać w sprawach ważnych dla nas wszystkich

Zostań Darczyńcą

Dołącz do nas

Czekamy na tych, którzy chcąc zmieniać Polskę, zaczynają od siebie

Czekamy na Ciebie

Kupujesz? Pomagasz!

Wspieraj nas robiąc zakupy w Internecie

Wspieraj przez FaniMani

Newsletter

Szukamy i inspirujemy was - młodych i starszych, dostrzegających wyzwania obywatelskie do wspólnego działania. Zapisz się na newsletter! W INSPRO tak dużo się dzieje, nie przegap tego, co może Cię zainteresować.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Instytut Spraw Obywatelskich z siedzibą w Łodzi, przy ul. Pomorskiej 40, dla celów związanych z działaniami fundacji. Dane te są przetwarzane zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 roku o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 2002 roku Nr 101 poz. 926 z późniejszymi zm.). Potwierdzam zapoznanie się z Polityką Prywatności INSPRO.