Tiry na tory


Kampania „Tiry na tory” mobilizuje obywateli i decydentów do działań na rzecz polityki transportowej przyjaznej ludziom i środowisku. Domagamy się, by więcej towarów w Polsce przewożono koleją. Jesteśmy za wdrożeniem w transporcie zasad: „użytkownik płaci” i „zanieczyszczający płaci”. Uważamy, że przenoszenie kosztów leczenia ofiar wypadków, hałasu i spalin na społeczeństwo nie jest sprawiedliwe. Sprzeciwiamy się likwidacji kolejnych linii kolejowych.

wystawa tnt

„Tiry na tory” to kampania, z której wyrosło INSPRO. Badania pokazują, że to temat ważny dla dziewięciu na dziesięciu Polaków. W latach 2010-2011 prowadziliśmy dużą akcję informacyjną z użyciem reklamy radiowej i billboardów. Dwukrotnie objechaliśmy Polskę z wystawą. Pod naszą petycją podpisało się ponad 80 tysięcy osób. Ambasadorami kampanii zostali m.in. Bartłomiej Topa, Hirek Wrona, Stanisław Sojka, Magdalena Popławska, kabaret Ani Mru Mru.

Przygotowaliśmy raport ekspercki „Tiry na tory, towary na kolej” i zorganizowaliśmy serię konferencji. Współdziałamy ze społecznościami lokalnymi cierpiącymi z powodu ekspansji tirów.

Przygotowaliśmy dla nich praktyczny poradnik „Tiry na tory – poradnik walczących społeczności”. Dzięki naszej petycji została powołana ministerialna Rada ds. Transportu Intermodalnego. Obecnie skupiamy się na prowadzeniu działań rzeczniczych. Realizacja idei "Tiry na tory" została dosłownie wpisana w program wyborczy rządzącej partii.

Współpracujemy też z europejską federacją „Transport & Environment”, działającą na rzecz zrównoważonego transportu.

https://inspro.org.pl/wp-content/uploads/2015/05/okladka_poradnik-200x282.jpg

Chcesz wiedzieć więcej?

Wejdź na stronę www.tirynatory.pl.

Odwiedź nas na www.facebook.com/tirynatory.