fbpx
  • Wolne od GMO ? Chcę Wiedzieć!

Wolne od GMO? Chcę Wiedzieć!


„Wolne od GMO? Chcę wiedzieć!” to hasło naszej ogólnopolskiej kampanii społecznej i zarazem ważne pytanie, na które INSPRO szuka odpowiedzi od listopada 2013 roku. Wyrośliśmy z kampanii „Naturalne geny”, w której obfitym dorobku znajdziemy m.in. wydanie „Świata według Monsanto” – frapującej książki o monopolistycznych praktykach koncernu Monsanto, światowego giganta w produkcji modyfikowanych genetycznie nasion.

Kampania ma na celu wprowadzenie w Polsce systemu znakowania „wolne od GMO”, informującego o braku genetycznie modyfikowanych organizmów w żywności. Taki system wyróżnia także produkty (mięso, nabiał, jajka) pochodzące od zwierząt karmionych paszami bez GMO. Stosują go już u siebie m.in. Austriacy, Niemcy, Francuzi, Słoweńcy. Uważamy, że to działania godne naśladowania.

kukurydza wolna od gmo

Więcej o idei znakowania „wolne od GMO” w naszym raporcie eksperckim „Znakowanie żywności wolnej od GMO. Propozycja dla Polski”.

Stoimy po stronie rolników i producentów żywności, ale przede wszystkim konsumentów. Domagamy się przestrzegania jednego z ich podstawowych praw: prawa do uzyskania wyczerpującej informacji na temat produktu. Szczególnego znaczenia nabiera ono podczas zakupów żywności. Z różnych względów – zdrowotnych, światopoglądowych, religijnych – chcemy wiedzieć, co dokładnie trafia na nasze talerze. Powinniśmy być informowani, czy dany produkt zawiera GMO, czy jest od nich wolny.

Jako przedstawiciele obywateli, zbieramy ich głosy, m.in. poprzez deklarację poparcia kampanii.

Zaniepokojeni sytuacją, w której społeczeństwo traktuje się jak przedmiot eksperymentu, stanęliśmy także w obronie polskiego rolnictwa i polskiej żywności angażując się w działania przeciwko podpisaniu przez Unię Europejską transatlantyckich porozumień z  USA (TTIP – Transatlantic Trade and Investment Partnership) i Kanadą (CETA – Comprehensive Economic and Trade Agreement). Napływ zza oceanu żywności o niskich standardach (GMO, kurczaki płukane w chlorze, wołowina z hormonami wzrostu, wyższy niż w UE poziom pozostałości pestycydów) może doprowadzić do upadku tradycyjnego rolnictwa rodzinnego i rolnictwa ekologicznego. W tym celu m.in. prowadzimy rzecznictwo i podjęliśmy się wraz z innymi organizacjami zbiórki podpisów pod apelem do Pani Premier Beaty Szydło oraz Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Krzysztofa Jurgiela.

Chcę wiedzieć o TTIP

Polecamy Do czytania i oglądania :)

Ekspertyza „Megaustawa 5G – Czy ta Księga rzeczywiście jest Biała?”

Ekspertyza Instytutu Spraw Obywatelskich

Oglądaj więcej
Poradnik Kuźnia Kampanierów 3

Poradnik „Kuźnia Kampanierów 3”

Poradnik walczących społeczników

Oglądaj więcej
Okładka Aktywności Obywatelskiej 2/2018

Aktywność Obywatelska – 2(19)/2018

Bezpłatna gazeta społeczna

Oglądaj więcej
Okładka Aktywności Obywatelskiej 1/2018

Aktywność Obywatelska – 1(18)/2018

Bezpłatna gazeta społeczna

Oglądaj więcej
Raport „Obywatele decydują” wydanie drugie

Raport „Obywatele decydują” wydanie drugie

Raport inicjatywy „Obywatele decydują”

Oglądaj więcej
Poradnik Centrum KLUCZ - MOCni wolontariatem

Poradnik „Centrum KLUCZ – MOCni wolontariatem”

Poradnik dla aktywnej młodzieży

Oglądaj więcej

Wspieraj nasDziałamy dzięki Tobie

Pomagaj stale

Dołącz do Społeczności Aktywnych Obywateli

Włącz się

Wpłać

Pomóż nam wygrywać w sprawach ważnych dla nas wszystkich

Zostań Darczyńcą

Dołącz do nas

Czekamy na tych, którzy chcąc zmieniać Polskę, zaczynają od siebie

Czekamy na Ciebie

Kupujesz? Pomagasz!

Wspieraj nas robiąc zakupy w Internecie

Wspieraj przez FaniMani

Newsletter

Szukamy i inspirujemy was - młodych i starszych, dostrzegających wyzwania obywatelskie do wspólnego działania. Zapisz się na newsletter! W INSPRO tak dużo się dzieje, nie przegap tego, co może Cię zainteresować.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Instytut Spraw Obywatelskich z siedzibą w Łodzi, przy ul. Pomorskiej 40, dla celów związanych z działaniami fundacji. Dane te są przetwarzane zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 roku o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 2002 roku Nr 101 poz. 926 z późniejszymi zm.). Potwierdzam zapoznanie się z Polityką Prywatności.