Wolne od GMO? Chcę Wiedzieć!

  • Wolne od GMO ? Chcę Wiedzieć!

„Wolne od GMO? Chcę wiedzieć!” to hasło naszej ogólnopolskiej kampanii społecznej i zarazem ważne pytanie, na które INSPRO szuka odpowiedzi od listopada 2013 roku. Wyrośliśmy z kampanii „Naturalne geny”, w której obfitym dorobku znajdziemy m.in. wydanie „Świata według Monsanto” – frapującej książki o monopolistycznych praktykach koncernu Monsanto, światowego giganta w produkcji modyfikowanych genetycznie nasion.

Kampania ma na celu wprowadzenie w Polsce systemu znakowania „wolne od GMO”, informującego o braku genetycznie modyfikowanych organizmów w żywności. Taki system wyróżnia także produkty (mięso, nabiał, jajka) pochodzące od zwierząt karmionych paszami bez GMO. Stosują go już u siebie m.in. Austriacy, Niemcy, Francuzi, Słoweńcy. Uważamy, że to działania godne naśladowania.

kukurydza wolna od gmo

Więcej o idei znakowania „wolne od GMO” w naszym raporcie eksperckim „Znakowanie żywności wolnej od GMO. Propozycja dla Polski”.

Stoimy po stronie rolników i producentów żywności, ale przede wszystkim konsumentów. Domagamy się przestrzegania jednego z ich podstawowych praw: prawa do uzyskania wyczerpującej informacji na temat produktu. Szczególnego znaczenia nabiera ono podczas zakupów żywności. Z różnych względów – zdrowotnych, światopoglądowych, religijnych – chcemy wiedzieć, co dokładnie trafia na nasze talerze. Powinniśmy być informowani, czy dany produkt zawiera GMO, czy jest od nich wolny.

Jako przedstawiciele obywateli, zbieramy ich głosy, m.in. poprzez deklarację poparcia kampanii.

Zaniepokojeni sytuacją, w której społeczeństwo traktuje się jak przedmiot eksperymentu, stanęliśmy także w obronie polskiego rolnictwa i polskiej żywności angażując się w działania przeciwko podpisaniu przez Unię Europejską transatlantyckich porozumień z  USA (TTIP – Transatlantic Trade and Investment Partnership) i Kanadą (CETA – Comprehensive Economic and Trade Agreement). Napływ zza oceanu żywności o niskich standardach (GMO, kurczaki płukane w chlorze, wołowina z hormonami wzrostu, wyższy niż w UE poziom pozostałości pestycydów) może doprowadzić do upadku tradycyjnego rolnictwa rodzinnego i rolnictwa ekologicznego. W tym celu m.in. prowadzimy rzecznictwo i podjęliśmy się wraz z innymi organizacjami zbiórki podpisów pod apelem do Pani Premier Beaty Szydło oraz Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Krzysztofa Jurgiela.

Chcę wiedzieć o TTIP